Edukacijom i svjedočanstvima u borbi protiv moždanog udara

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

U konferencijskoj dvorani “Quella” unutar Toplica Lipik održan je edukativni i stručni program kojim su se Lipik i Pakrac, u organizaciji Palijativnog tima LiPa, pridružili nacionalnoj kampanji Dana crvenih haljina. Cilj ove inicijative je podizanje svijesti o specifičnostima moždanog udara kod žena te važnosti prevencije i rehabilitacije.

Sedam godina kontinuiranog rada na osvještavanju

Okupljene je na početku pozdravila predsjednica Palijativnog tima LiPa, Ljerka Pavković, istaknuvši kako se Dan crvenih haljina u Lipiku i Pakracu obilježava već sedmu godinu zaredom. Podsjetila je na brojne aktivnosti provedene u sklopu ove inicijative, uključujući preventivne preglede, radionice o zdravoj prehrani, savjetovanja te stručna predavanja.

U ime gradonačelnika Lipika, sudionicima se obratila viša stručna suradnica za društvene djelatnosti Dragana Đaić, dok je u ime pakračke gradonačelnice govorila Marija Martinelli, također stručna suradnica za društvene djelatnosti.

Stručna predavanja: Od prevencije do rehabilitacije

Središnji dio programa činila su stručna predavanja koja su obuhvatila različite aspekte prevencije, liječenja i rehabilitacije moždanog udara. Prof. prim. dr. sc. Silva Butković Soldo, dr. med., specijalistica neurologije, naglasila je važnost kontinuirane zdravstvene skrbi i obrazovanja o prevenciji neuroloških bolesti. Profesorica psihologije Nataša Major govorila je o povezanosti percepcije životnih iskustava i brige o zdravlju, dok je Silvija Marić, mag. med. techn., iz Opće županijske bolnice Požega, predstavila izazove u skrbi za kompleksne pacijente.

O važnosti osvještavanja osobnih potreba u očuvanju zdravlja govorila je farmaceutska tehničarka i naturopatkinja Vesna Ljubičić, dok je Ariana Penava, magistra nutricionizma, istaknula značaj pravilne prehrane za zdravo starenje. Dunjica Frantal, mag. med. techn., predstavila je ulogu vode u očuvanju zdravlja kroz predavanje “Od kolijevke do groba potrebna je voda”.

Osobna iskustva i umjetnički doprinos

Jedan od najemotivnijih trenutaka programa bilo je svjedočanstvo pacijentice Toplica Lipik, Larise Pandžić, koja je kroz predavanje “Preživjeti i rasti” podijelila svoje iskustvo s moždanim udarom i procesom oporavka. O vizualnom identitetu Dana crvenih haljina govorio je prim. Oto Kraml, dr. med., specijalist fizikalne medicine i rehabilitacije.

Program je obogaćen i književnim segmentom. Učenice Srednje škole Pakrac, Nikolina Ivaštinović i Karolina Zrno, interpretirale su ulomak “Zamračilo mi se, nisam znala gdje sam” iz iskustva Ivane Plechinger. Događaj je oplemenila i pjesnikinja Mihajla Marčetić, dok su učenici Osnovne glazbene škole Pakrac svojim glazbenim nastupima pridonijeli svečanom ozračju.

Prevencija i edukacija su ključne

Obilježavanje Dana crvenih haljina još jednom je potvrdilo važnost podizanja svijesti o moždanom udaru kod žena. Naglasak je stavljen na prevenciju, pravovremenu reakciju i rehabilitaciju, uz poruku kako su edukacija i pravovremena skrb ključne u borbi protiv ove ozbiljne zdravstvene prijetnje. (mk)


PODIJELI S PRIJATELJIMA!