Širi se virus kojemu su na meti djeca: Prvi simptomi zahtijevaju hitnu reakciju i konzultaciju s liječnikom
Norovirus i Rotavirus i ove godine intenzivno se šire našom županijom, a najviše pogađaju predškolsku i školsku dobnu skupinu, što je i očekivano. Iako je broj prijavljenih slučajeva nizak, pretpostavlja se da je oboljelih znatno više. U slučaju simptoma poput povišene temperature, povraćanja i proljeva, preporučuje se pravovremeno savjetovanje s obiteljskim liječnikom.
– U 2025. godini u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji registrirano je jedno dijete predškolske dobi oboljelo od virusnog gastroenterokolitisa uzrokovanog Norovirusom i šestero djece predškolske dobi oboljelo od virusnog gastroenterokolitisa uzrokovanog Rotavirusom. Govoreći o vrtićkoj dobi prijavljena je jedna epidemija virusnog gastroenterokolitisa u vrtiću na području županije u kojoj su kao uzročnici izolirani i Rotavirus i Norovirus. Epidemija je uspješno suzbijena – uvodno je istaknula Nikolina Obran, epidemiologinja Zavoda za javno zdravstvo BBŽ.
U sprečavanju daljnjeg širenja virusa najvažnije su higijenske mjere, a postupak nakon saznanja da je riječ o virusu objasnila je Martina Sabadžija Bokan, ravnateljica d.v. Šandrovac.
– U samo tjedan dana virus nas je pogodio toliko da smo u jednom trenutku od dvije grupe djece imali samo 11 mališana u vrtiću. To nas je zaista zabrinulo, pogotovo jer su nam i dvije odgojiteljice bile bolesne. Prvo smo se obratili epidemiologinji, koja nam je dala smjernice da svi sa simptomima poput povraćanja, proljeva ili povišene temperature dostave uzorke stolice. Prikupili smo dva uzorka – jedan za laboratorij u Bjelovaru, a drugi za Zagreb. Također, svu didaktičku opremu, igračke i poticaje iznijeli smo iz sobe na temeljitu dezinfekciju – kazala je ravnateljica.
Slijedeći upute, djeca s navedenim simptomima morala su ostati kod kuće tijekom trajanja bolesti i još najmanje 48 sati nakon prestanka svih simptoma.
– Isprva su roditelji bili skeptični kad smo od njih tražili određene mjere, no ubrzo su shvatili da sve radimo za dobrobit djece te radi sprječavanja širenje zaraze. Zato smo uveli obavezno vraćanje djece uz liječničku ispričnicu – bez nje dijete ne može ponovno doći u vrtić. Time smo osigurali da se ne vraćaju prerano, dok su još možda zarazni. Roditelji su to prihvatili jer su vidjeli da je u prvom tjednu bolest zahvatila mnogo djece, dok se već idućeg tjedna, nakon poduzetih mjera, situacija smirila, a djeca su se počela vraćati u vrtić zdrava – pojasnila je Sabadžija Bokan.
Epidemiologinja Nikolina Obran istaknula je važnost pravovremenog prijavljivanja grupiranja oboljelih Službi za epidemiologiju. U vrtićima to najčešće čine zdravstvene voditeljice, a ako ih nema, odgovornost preuzima ravnatelj ustanove. Suradnja s dječjim vrtićima na području županije je dobra, a ovisno o broju oboljelih i specifičnoj situaciji, vrtićima se daju preporuke o potrebnim mjerama.
Roditelji također pravovremeno dobivaju informacije od vrtićkog osoblja o pojavi oboljenja u skupini njihova djeteta, kao i savjete o daljnjem postupanju.