On ruši sve stereotipe: Upoznajte mladog limara koji je odlučio naučiti šivati (i u tome uživa)

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

U bjelovarskom Centru za cjeloživotno učenje i kulturu nedavno je završio neformalni tečaj šivanja. Jedan od polaznika, koji je učio osnove krojenja, izrade odjeće, konstrukciju i modeliranje te prepravke i prilagodbu odjevnih predmeta je 33-godišnji Tomislav Šinko iz Virja. Iako dolazi iz Koprivničko-križevačke županije, za bjelovarski tečaj u CUK-u saznao je na Facebooku, a budući da je propustio onaj koprivnički, odlučio je svakako iskoristiti ovu priliku.

-Na tečaju je bila jako opuštena i ugodna atmosfera, a voditeljice su bile veoma strpljive i nadasve profesionalne, stručne što mi je bilo jako ugodno. Tamo sam poboljšao tehniku šivanja rukom jer sam naučio neke nove šavove za koje nisam znao kako se rade ( jer sam šivanje rukom, a kasnije i na mašini naučio sam), drugačije je ipak kada se neke osnove nauče ovako na tečaju, pa se vidi gdje se, možda i griješi – priča Šinko.

-Na tečaju sam naučio krojiti, što mi je i bio cilj, da naučim i šivanje iskrojenih dijelova platna da bi se dobio neki odjevni predmet poput torbe, jastučnice ili nečeg sličnog. Imali smo za kraj i malu reviju u kojoj smo ostalima pokazivali što smo prekrojili i iskrojili – kaže Šinko koji bi tečaj preporučio svima jer je to idealna prilika da se nauči nešto novo, proširi postojeće znanje ili ispravi nešto što se radi krivo.

 

Šivanje voli jer je kreativan i dobar u radu s rukama

Ljubav prema šivanju, kaže, razvio je kroz život jer voli kreativnost i osjećaj da nešto može stvoriti svojim rukama. To ne čudi, budući da naš sugovornik trenutačno radi limariju i izolaciju u jednoj tvrtki u Miholjancu.

– Kada sjednem za šivaću mašinu vrijeme samo ide. Dosta toga ne stignem što si zamislim jer je dan jednostavno prekratak, a obaveza puno, posebno kad je čovjek mlad i perspektivan – priča nam i dodaje da je na tečaju u CUK-u učio i šivati na svojoj mašini.

On sam najčešće krpa, skraćuje, proširuje ili mijenja dijelove odjevnih predmeta poput patenta, gumbi ili guma, ali šiva i jastučnice, jastuke za klupe, zavjese i stolnjake. No, na početku tako ipak nije bilo.

 

Radne kolege su ga zezale zbog šivanja, no njega to ne smeta

– Kada sam se 2022. godine prvi puta upoznao sa šivaćom mašinom nisam znao ni gdje ide konac ni to da ima donji konac, ali i same igle su mi bile nepoznanica pa sam preko YouTube-a počeo učiti osnove. Kasnije sam počeo upotrebljavati i neke naprednije taktike poput cik-cak boda, no do tada sam već dosta dobro polovio ovu vještinu – priča i dodaje da je na početku najčešće krpao svoje radne hlače, ali kad su drugi shvatili što sve može, sada šiva i za obitelj, rodbinu pa i radne kolege.

Iako je muškarac koji voli “tipično ženski” hobi odnosno posao, s predrasudama se nije susretao. Malo su ga samo napominje, zezale kolege na poslu, ali i to je prestalo kada su počeli koristiti njegove usluge šivanja.

– Što se budućnosti tiče ne znam što me čeka, ali znam da ću sve više šivati i krojiti, vježbat ću jer kao što kažu: vježba čini majstora. Možda se jednoga dana i ozbiljnije počnem time baviti pa iz hobija preraste u nešto više. Ali to ćemo vidjeti u budućnosti, koja me trenutačno ne brine – zaključuje optimistično Šinko.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!