BROJKE NE LAŽU: Evo napokon istine o poskupljenjima u trgovinama

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Mnogi kažu ‘teže se živi’, pa su rasprave o tome jesu li siromašniji prošli bolje ili lošije – njima je cijena hrane značajno veći udjel u svim troškvima – raspravlja se o cijenama hrane i njenim ograničenjima.

Usporedio sam porast cijena hrane od kraja 2020. do danas u EU i kod nas, piše Nenad Bakić, poznati matematičar, poduzetnik…
Čini se da je hrana kod nas poskupjela značajno više. Kako čitati grafikon: primjerice prva stavka, kruh: U EU je poskupio u prosjeku 35%, kod nas 61%, odnosno kod nas je poskupio 26% više. Itd.

Zanimljivo je i da je hrana (uključivo pića) kod nas od kraja 2020. poskupjela 45,0%, a službena inflacija u istom razdoblju je 28,9%.
Radi preglednosti nisu dane sve cijene. Ali, recimo, u uljima i mastima su maslac i maslinovo ulje jako poskupjeli, a ‘ostala’ ulja vrlo malo.

Dakle, ako s vina prijeđete na pivo i smanjite kavu, ubacite više šećera i mlijeka, povećate udjel jeftinih ulja (a smanjite maslac i maslinovo ulje) i sokova (prepunih šećera), a što se mesa tiče prebacite se na najjeftinije (perad) – možda vam ‘košarica’ i nije toliko poskupjela… no nema veze, tu je zato farma kompleks da vam pred-dijabetes i dijabetes liječi odgovarajućim sredstvima, potrošnja statina je isto na rekordnim razinama, analizira Bakić!


PODIJELI S PRIJATELJIMA!