Ovo su novogodišnje odluke kojih se sigurno nećete odreći, a pomoći će i vama i svima oko vas
Ulazak u novu godinu često je obilježen postavljanjem ambicioznih ciljeva i donošenjem brojnih odluka o promjenama u životu. No, koliko su te odluke realne i kako ih uspješno ostvariti? O toj temi razgovarali smo sa subspecijalisticom psihijatrije Ivom Manestar, koja objašnjava zašto novogodišnje odluke često ne uspiju i kako pristupiti postavljanju zdravijih životnih ciljeva.
Novogodišnje odluke
Kad govorimo o nametnutim nerealnim očekivanjima, ne možemo ne spomenuti novogodišnje odluke.
-Novogodišnje odluke koje često budu nerealne i impulzivne i obično su nošene nekakvom nadom i naletom pozitivnih emocija ulaskom u novo razdoblje i novu godinu i zbog toga često su kratkog vijeka i mogu dovesti do frustracije, do razočaranja i osjećaja krivnje – poručuje specijalistica psihijatrije.
– Kako bi izbjegli taj začarani krug neugodnih osjećaja vezano za neuspješnu realizaciju novogodišnjih odluka, trebamo biti svjesni da za svaku promjenu treba vrijeme, treba upornost, treba jasan smjer i motivacija, a isto tako je bitna samodisciplina, a to je vještina koja se postupno izgrađuje, koja se jednostavno vježba kroz vrijeme – dodaje.
Kako si pomoći?
Umjesto opterećivanja novogodišnjim odlukama, sugovornica preporuča pažnju staviti na sve ono dobro u protekloj godini, na osvješćivanje vlastitih snaga, vrijednosti i postignuća jer, kako kaže struka, upravo takvo razmišljanje jačaju samopouzdanje i vjeru u sebe.
Također, optimistični pristup životu jedna je od boljih odluka koje možemo donijeti.
-Optimizam je zapravo način razmišljanja i temeljni stav o životu koji utječe na naše ponašanje dalje. To je nekako odluka u tome kako ću gledati na život i na probleme, na ono što se događa oko mene. To ne znači da žmirimo pred problemima i da nosimo nekakve ružičaste naočale. Optimista razmišlja na način da probleme u životu vidi kao rješive i ima povjerenje u vlastite mogućnosti, ima vjere da će uspjeti riješiti prepreke – pojašnjava nam Manestar.
Ne smijemo zaboraviti da ulaganje u sebe treba trajati cijele godine, ne samo impulzivno nakon Nove godine, dugotrajan je to proces u kojemu si treba postaviti realna očekivanja i rokove.
-Preporuka je svakako što više provoditi vrijeme u prirodi, baviti se tjelovježbom, laganim šetnjama, tehnikama opuštanja, micati se sa ekrana, mobitela i televizora. Ulagati u kvalitetne međuljudske odnose, raditi na njima i izgrađivati odnos povjerenja i poštovanja sa bliskim osobama i bliskim ljudima. Više vježbati zahvalnost, čak i za one male svakodnevne stvari u životu – zaključila je Iva Manestar, specijalistica psihijatrije i dodala da, ukoliko se post – blagdanska depresija oduži na veći dio godine, svakako potražite pomoć stručnjaka.