Pšenicu treba zalijevati, šišati i držati na svjetlu. No, agronom napominje da pripazite na ovo
Božićnu pšenicu već smo posadili, pa ona već neko vrijeme boravi na adekvatnom mjestu punom sunca. Pitali smo diplomiranog agronoma, Marija Rendića, da nam da još pokoji savjet kako da ona lijepa, visoka i zelena, dočeka Božić.
– Nema tu baš nekakve prevelike mudrosti, treba je redovito zalijevati, ali ne preobilno, da ne oboli od plijesni. Treba je držat na osunčanom i prozračnom mjestu, ne pretoplom i treba je šišati kad preraste – napominje neke opće poznate stvari.
Napominje kako je važno, pri tom, zalijevati je sukladno podlozi na kojoj se nalazi.
– Ako je posađena na zemlju, onda je najbolje zalijevati prskalicom ili nečim što raspršuje vodu, u sloju korijena. Ako je posađena samo pšenica, onda je najbolje, kada se ukorijeni, izvaditi sve iz tegle i korijen zalijevati izravno pod vodom. Zatim pšenicu ostaviti da se prosuši i vratiti u posudu – pojašnjava.
Kakva vam je pšenica, takva će biti i godina
Pšenicu treba držati tamo gdje ima puno svjetla, a i ako je oblačno, to ne bi trebalo igrati ulogu, jer svejedno bi trebala izdržati do sveta tri kralja. No, što ako pretjeramo sa zalijevanjem i ona nam požuti, ima li spasa?
– Ne bi baš rekao, možda postoje neke metode, ali ako ne brineš dovoljno o pšenici, ona će ti požutjeti. Narodne priče kažu da kakva ti je pšenica, takva će ti biti i godina, pa treba imati na umu da nam ipak ne propadne – zaključuje kroz smijeh.