Spojili se pružatelji vodnih usluga: Znači li to novo poskupljenje vode za građane?

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Od početka studenog pružatelji vodnih usluga na uslužnom području broj 4, koje obuhvaća i Bjelovarsko-bilogorsku županiju osim grada Čazme, pripali su pod Vodne usluge d.o.o. Bjelovar. Točnije, na sjednicama gradskih i općinskih vijeća donijeli su odluke da njihova vodoopskrbna društva budu pripojena onom bjelovarskom.

– S obzirom na zakonsko odredbu o vodouslužnim područjima, a nismo imali ni previše izbora, ali ipak vjerujem da okrupnjavanje donosi puno više koristi ne samo za Daruvarčane, već sve žitelje ovog našeg područja, odnosno županije. S jedne strane, tu su pred nama ulaganja u Aglomeraciju, novi pročistač i vodovodne cijevi. Grad Daruvar ima već dvije godine tijekom ljetnih mjeseci problema s vodoopskrbom, a ovo spajanje donosi nam određenu sigurnost – poručio je daruvarski gradonačelnik Damir Lneniček.

– Nisam baš presretan, ali resorno Ministarstvo je pripremilo u pregovorima s Europskom unijom centralizaciju vodovodnih usluga u Hrvatskoj. Privatno sam protiv toga, ali zakona se treba držati. Iskazao sam zabrinutost, jer smo kroz naš vodovod kontrolirali vodne usluge i njihove cijene držali na isplativoj razini. Bojim se da će kroz ovu centralizaciju cijena vodnih usluga drastično porasti u ruralnim područjima, što za njih nije dobro. Mi smo ipak sve napravili prema potrebnoj proceduri, ali ipak, osobno smatram da postoji rizik od poskupljenja – rekao je grubišnopoljski gradonačelnik Zlatko Mađeruh. 

Ivan Ivančić, direktor Vodnih usluga Bjelovar o ovom je pripajanju pričao gotovo čitavu 2024. godinu, iako je proces počeo 2014. godine.

– To će rezultirati objedinjenjem kapaciteta, povećat će kompetencije svih uključenih za vođenje većih i složenijih projekata financiranih iz EU, pa ćemo svi skupa biti efikasniji i učinkovitiji. Na kraju, ovo bi trebalo dovesti do smanjenja barem dijela fiksnih troškova javnih isporučitelja koji posluju na ovom području – ranije nam je ove godine pojasnio Ivančić.

U ovom procesu, vodovodi su stagnirali i nisu zapošljavali nove kadrove, nekih ih nemaju ni dovoljno, pa nema uopće ideje da bi došlo do otpuštanja ovim okrupnjavanjem, rekao je Ivančić. Osvrnuo se i na rast troškova.

– Što se troškova tiče, određeni dio troškova će, ako ne bit manji, rasti usporeno u odnosu na period kada je svatko od nas vodio svoju politiku – zaključio je.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!