Odgovaramo na pitanje svih pitanja: Dobit ćemo toplice, super… Ali tko će u njih dolaziti?
Početkom izgradnje toplica Bjelovar je doista otvorio novo, važno poglavlje što se tiče kvalitete života svojih građana, ali i gospodarskog razvoja. Bjelovarske toplice, s obzirom na svoju veličinu, daleko nadmašuju potrebe samih Bjelovarčana i za uspješno poslovanje morat će zahvatiti puno širu publiku. Kao idealno tržište nameće se Zagreb koji bi, u vrijeme kada se toplice dovrše, trebao biti na 45 minuta udobne vožnje besplatnom brzom cestom.
Prema vrlo gruboj računici, neka pet posto Zagrepčana vikendom putuje i neka jedan posto od njih završi u Termama Bjelovar, to bi bilo oko 500 posjetitelja, odnosno 180 tisuća godišnje, što je sasvim dovoljno za pozitivno poslovanje.
Ta je brojka bitno niža od prvotno procijenjenih 245 tisuća posjetitelja godišnje, no u vrijeme kada se radila studija isplativosti nije bilo geotermalne energije, ali ni toliko velike solarne elektrane. Danas, kada se očekuje da će toplice proizvoditi više energije nego što će je trošiti, jasno je da je i za pozitivno poslovanje potreban puno manji broj posjetitelja.
Čakovečki bazeni
Kako bismo brojku od 180 tisuća posjetitelja stavili u kontekst, spomenimo čakovečke bazene „Marija Ružić” koje su možda i najsličnije Termama Bjelovar, jer je također riječ o kompleksu unutarnjih i vanjskih bazena. Prema dostupnim podacima, čakovečke bazene je od 1999. godine kada su otvoreni, sve do ove godine, posjetilo oko 3,5 milijuna posjetitelja, odnosno 140 tisuća godišnje. Čakovečki bazeni sastoje se od Gradski bazeni “Marija Ružić” u Čakovcu nude raznolike unutarnje i vanjske bazene prilagođene različitim korisnicima. Unutarnji bazeni uključuju bazen za plivače s dimenzijama 25 x 16,67 metara i dubinom od 1,8 metara, bazen za neplivače veličine 13 x 8 metara s dubinom od 0,8 do 1,3 metra, rekreacijski bazen površine 224 m² s vodenim efektima poput divlje rijeke i hidromasaža, dječji bazen promjera 6 metara s malim toboganom te whirlpool promjera 3,8 metara s hidromasažama. Vanjski bazeni obuhvaćaju rekreacijsko-plivački bazen s četiri plivačke staze duljine 50 metara i rekreacijskim dijelom s ležećim masažama i gejzirima, zabavni bazen s toboganima i vodenim dvorcem te baby bazen s malim toboganom za djecu do tri godine.
S druge strane, Terme Bjelovar raspolagat će nešto većom vodenom površinom. U planu je izgradnja ukupno osam bazena, od kojih je pet unutarnjih i tri vanjska. Unutarnji dio sadržavat će olimpijski bazen dimenzija 50 x 25 metara s površinom od 1.250 m², namijenjen sportskim natjecanjima i treninzima, te bazen za rasplivavanje površine 250 m². Rekreacijski dio uključivat će dva unutarnja bazena površina 278 m² i 201 m², kao i dječji bazen od 117 m². Vanjski prostori ponudit će rekreacijski bazen površine 867 m², dječji bazen od 413 m² i splash bazen od 299 m².
Dodatni prihodi
Usto, gradska uprava planira iskoristiti buduće terme za podizanje standarda života svojih sugrađana. Sva djeca u vrtićima imat će školu plivanja tijekom zimskih praznika i tijekom godine kako bi naučila plivati. Osnovne i srednje škole organizirat će nastavu tjelesnog odgoja u termama barem jednom svaka dva tjedna, a umirovljenici bi trebali dobiti vaučere za korištenje termi u manje popularnim terminima, najavio je na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća gradonačelnik Dario Hrebak.
Kao treći izvor prihoda spominje se sportski dio toplica, velebni olimpijski bazen koji će ispunjavati sve kriterije za međunarodna natjecanja. Uz suradnju s Hrvatskim olimpijskim i inim sportskim odborima i savezima, Bjelovar bi, uz podršku Vlade RH, trebao postati i Olimpijski i paraolimpijski centar za vodene sportove.