Doznali smo koliko su Bilogorci naoružani: Evo koliko vaših susjeda doma ima oružje
Prema podacima MUP-a iz travnja prošle godine, u vlasništvu hrvatskih građana je 314.783 komada oružja. A gdje je tu Bjelovarsko-bilogorska županija?
U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji ukupno registrirano 12 587 komada oružja, javljaju iz policijske uprave i napominju da je to stanje zatečeno 19. studenog ove godine. Podaci su to koji, na osnovu lanjskih govore da se tek četiri posto nacionalnog oružja registrirano nalazi u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji.
Valja napomenuti i kako podatak o oružnim listovima nije moguće dobiti jer su statistički podaci isključivo za komade oružja. Ono što su nam iz policije pojasnili je koji je postupak ako netko želi dobiti dozvolu za vatreno oružje.
– Osoba koja želi nabaviti vatreno oružje podnosi zahtjev za izdavanje odobrenja za nabavu oružja u kojem obrazlaže zašto želi oružje i u koju svrhu (lov, sportsko streljaštvo ili osobna sigurnost). Sukladno tome prilaže odgovarajući dokaz o opravdanosti zahtjeva. Ukoliko zahtjev bude odobren, dobiva zaključak u kojem se traži da priloži uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za držanje i nošenje oružja i tada dobiva odobrenje za nabavu oružja koje vrijedi 6 mjeseci od datuma izdavanja i kojim kupuje oružje – poručuju iz Policijske uprave Bjelovarsko-bilogorske.
Evo u kojem slučaju vlasnik oružja može ostati bez dozvole za njega
Kada osoba kupi oružje obvezna je u roku 8 dana doći registrirati oružje i tada dobiva „dozvolu“, odnosno oružni list za držanje i nošenje oružja ili oružni list za držanje oružja. Oružni listovi izdaju se s rokom važenja „TRAJNO“, no ako osoba prestane ispunjavati neki od uvjeta koji su propisani Zakonom o nabavi i posjedovanju oružja građana (NN 94/18, 42/20 i 114/22) oružje se oduzima i ukida oružni list.
Od početka godine pa do 19. studenog, kada smo poslali upit, na području županije za 21 osobu nije odobren zahtjev ta izdavanjem odobrenja za nabavu oružja.
-Na području naše Županije pretežno je registrirano lovačko oružje, nešto manje za sportsko streljaštvo i osobnu sigurnost. U oružni list za držanje i nošenje oružja i oružni list za držanje oružja mogu se upisati tri komada oružja i dokaz je da osoba ima legalno registrirano oružje – pojašnjavaju nam iz PU Bjelovarsko-bilogorske.
Iako većinu dozvola i oružja u županiji posjeduju muškarci, posljednjih godina raste i interes žena za oružje u svrhu lova ili sportskog streljaštva.
Što se oružja bez dozvole tiče, naša županija već 17 godina provodi kampanju “Manje oružja, manje tragedija”. Cilj je veća sigurnost građana, a njom je omogućena dragovoljna predaja neregistriranog oružja, streljiva i drugih eksplozivnih sredstava bez ikakvih prekršajnih ili kaznenih sankcija. Sve detalje kampanje možete saznati ovdje.