Doznajemo: Zašto je helikopterom prevezen pacijent s lakšim, umjesto onoga s teškim ozljedama?
Mnogo polemike izazvao je prošlotjedni slučaj kada je nakon teške prometne nesreće u Končanici pacijent s teškim tjelesnim ozljedama prevezen kolima hitne pomoći u pakračku bolnicu, a pacijent s lakšim tjelesnim ozljedama hitnom helikopterskom službom u Zagreb.
Iako naoko neobično, praksa pokazuje da takve situacije nisu neobične. Naime, kako pojašnjava zamjenik ravnatelja županijskog zavoda za hitnu medicinu Branko Novković, helikopterom je u Zagreb prevezen mlađi pacijent čije su ozlijede na prvu izgledale kao teške. Kod drugog pacijenta situacija je bila obrnuta – tek su nakon dijagnostičke obrade u bolnici njegove ozlijede okarakterizirane kao lakše. Kako ističe Novković, riječ je o dobroj procjeni liječnika na terenu dodajući kako moramo imati na umu kako liječnici na trenu nemaju uređaje za dijagnostiku pa ne mogu znati o kakvim se točno ozljedama radi. U konačnici, podigao se helikopter, u svakoj od ustanova u koje su pacijenti poslani napravljena je dijagnostika na temelju koje je pacijentima pružena liječnička pomoć.
– Naravno da se ne trebamo razbacivati s helikopterskom službom, no smatram kako ju trebamo koristiti kako bismo spašavali živote pacijentima. Tome i služi – zaključuje Novković napominjući kako ne postoje apsolutne kontraindikacije za podizanje helikopterske hitne medicinske službe.