Izazovna godina za jabučare koje su ‘udarali’ tuča i suša

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

BJELOVAR/HERCEGOVAC – U tijeku je berba jabuka u kojoj voćari vode utrku s vremenom. Ova godina je i za njih bila puna izazova.

-Kraj nas je pogodio. U našoj proizvodnji ne zbog suše nego zbog visokih temperatura i toplinskog vala koji nas je kuhao, pa smo zadnjih mjesec dana prije berbe (mi u berbu krećemo sredinom kolovoza) imali probleme jer su noći bile tople kako nekada znaju biti dani. U tom periodu je jabuka stagnirala i borili smo se kako smo znali da izvučemo najviše što možemo – kaže bjelovarski voćar Domagoj Belošević.

Kiša koja je sada pala nije nanijela štetu, ali se voćari pribojavaju da bi prerano sazrele jabuke zbog nje mogle početi pucati nakon što su i njima vrućine nanijele štete.

Više ulaganja, a zarada će biti manja

Bilo je potrebno više ulaganja, a prinosi neće biti onakvi kakve su očekivali.

-Paradoks ove godine je taj što nije pad prinosa, količinski je jabuka tu – smije se Belošević.

Domagoj Belošević

 

Samo što je negdje i 40 posto uroda palo na zemlju, a voćari moraju tu jabuku što prije maknuti iz voćnjaka bilo za prodaju pod industrijsku jabuku bilo samo da ne zakiseli tlo. Vremenske neprilike su utjecale na kvalitetu, pa je i jabuka prve klase manje.

-Neke sorte su dozrele, zrele su za berbu, a nemaju boju i nitko takvu jabuku neće uzeti – opisuje probleme bjelovarski voćar.

Jabuka prve klase je manje, pa se procjenjuje da će od očekivanog uroda od 60 tisuća tona tek dvije trećine biti dovoljne kvalitete za police trgovina.

Dio voćara bez uroda ostao tik pred berbu

Nekima pak probleme nisu stvorili vrućina i suša nego led. Palešnički voćar Domagoj Ćuk osim od suše štete zbraja i od kolovoškog leda koji je pao u najgore moguće vrijeme – na sam dan početka berbe. Pao i uništio nasad.

-Na nekim dijelovima na stablu nemate ni s lijeve ni s desne strane, niti sa sjeverne niti s južne strane niti jednog ploda da nije bio udaren – opisuje stanje Ćuk.

Voće je na stablima za tjedan i pol strunulo, pa je umjesto berbe imao saniranje štete. Tako nešto ne pamti.

-Mi smo taj dan kada je tuča pala krenuli brati i iduća tri dana nismo ulazili u voćnjak. Jednostavno ti je žao to gledati – priča mladi palešnički voćar.

Domagoj Ćuk

 

Za njegovu je općinu proglašena prirodna nepogoda. Nada se taj mladi voćar da će nešto od toga i biti. Kukati, kaže neće, a što dođe dobro će doći.

-Znali smo da tu nemamo mreže, vremena su takva da znate da može u svakom trenu pasti led. Donijeli smo i odluku da nećemo osigurati jer nam je to u tom trenu izgledalo neisplativo, vjerojatno bismo opet donijeli takvu odluku. Preživjet ćemo iako će biti puno teže – iskren je Ćuk.

Voćari s područja gdje nepogoda nije proglašena se nadaju proglašenju ne toliko zbog odštete koliko zbog činjenice da im to može donijeti dragocjene dodatne bodove na natječajima. Građane pak najviše zanima jedno, hoćemo li jabuke poskupjeti i hoćemo li ih zbog toga kupovati na komad? Pitanje je to na koje odgovor nemaju ni voćari koji napominju kako nisu oni ti koji određuju cijenu u trgovinama. Cijene, napominju, dijelom diktira i uvoz jabuka i to prošlogodišnjih, a oni se nadaju da će otkupne cijene pokriti njihove troškove i donijeti im i nešto zarade kako u sljedeću sezonu ne bi ušli u crvenom.

Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!