Najbolje obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo Hrvatske dolazi iz Donje Petričke

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

IVANSKA – Statistika je neumoljiva i pokazuje da je mljekarstvo u slobodnom padu i to već godinama. Mljekarska je knjiga spala na oko dvije i pol tisuće proizvođača, a proizvodnja mlijeka se lani u odnosu na 2022. na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima strmoglavila za dodatnih 17 posto, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku. Sve je više sela u kojima nema niti jedne krave, pa se u takvoj situaciji malo moslavačko mjesto Donja Petrička kod Ivanske u kojoj mlijeko proizvodi pet obitelji može smatrati uspješnim. Nekada je i u Donjoj Petričkoj i mlijeka i krava bilo više – prije svega deset godina devet je proizvođača imalo svoj laktofriz, a u selu su bila i 3 do 4 sabirališta. Danas ih je manje, ali ih ima.

Obitelji Trgovac je poljoprivreda u krvi

Među onima koji se ne daju je obitelj Trgovac kojoj je poljoprivreda u krvi. Josip koji je nositelj gospodarstva i supruga Đurđica su peta, a sinovi Marko i Mihael te snaha Nikolina šesta generacija koja se bavi poljoprivredom. Josip i Đurđica su krenuli prije 39 godina i kao mnogi svaštarili.

-Bilo je i malo bikova, malo ovaca, svinja, konja i to se iz generacije u generaciju mijenjalo, bio je tu i vinograd i voćnjak, ali kada smo se suprug i ja počeli malo ozbiljnije time baviti vidjeli smo da se nas četvero (moji roditelji, suprug i ja) ne možemo ‘razbacati’ na tom svemu – opisuje njihove prve zajedničke poljoprivredne korake Đurđica Trgovac.

Uz to ni s plasmanom nije bilo lako, pa su, prisjećaju se, jedne godine pola uroda krumpira bacili jer ga nisu imali kome prodati. Odlučili su se stoga na proizvodnju mlijeka koja daje siguran mjesečni prihod, a u njihovih 39 godina puno se toga promijenilo.

-Nekada su bile manje staje, s kantama se mlijeko vozilo u laktofriz, a danas kako smo napravili farmu je sve jednostavnije. Imamo mljekovod s muznim jedinicama i to sve ode u laktofriz – uspoređuje uvjete nekada i sada nositelj gospodarstva Josip.

Ozbiljna proizvodnja mlijeka

Imaju Trgovci danas 52 muzne krave plus junice i telad, svaki drugi dan kamion otkupljivača odveze tisuću i 700 litara mlijeka. Malo po malo vlastitim snagama i kreditima su ulagali u farmu i mehanizaciju pazeći da ne odgrizu više nego što mogu progutati, kako bi smanjili račune postavili su solare. Cijela obitelj živi od mlijeka, a kao i ostali kolege kažu, cijena od oko pedeset eurocenti do 60 preko zime je preniska.

-Da dobijemo samo tu cijenu mlijeka to ne bi bilo održivo, ali potpore nam pokrivaju troškove, a samo uz cijenu mlijeka nikako ne bi opstali – opisuje pomalo surovu mljekarsku stvarnost gospođa Đurđica.

Ovako ostaju i opstaju i dobro su uhodan stroj u kojem se točno zna što tko radi. Trenutno, kroz smijeh pričaju, imaju dva robota za mužnju – Josipa i Mihaela, zna se i tko je zadužen za papirologiju, tko za čišćenje laktofriza, tko za rad na polju jer valja i proizvesti hranu za blago, a Trgovci to znaju i više nego dobro što dokazuje zlatno priznanje za kvalitetu kukuruzne silaže. Mnogo je toga što današnji poljoprivrednik mora znati, napominje nositelj gospodarstva.

-Morate biti i agronom i mehaničar i vodoinstalater i električar i veterinar. Nije to samo da imamo 50 muznih kravica koje je lijepo za gledati – ističe Trgovac.

Puno je to posla, pa ni Josip i Đurđica ne znaju za godišnji odmor, djeca odu na more, ali oni ostaju čuvati blago, jedino nekada ‘pobjegnu’ u toplice.

OPG preuzima šesta generacija

Veseli ih što ima tko naslijediti imanje, što im sinovi na njemu rade. Stariji Marko kaže – nije ga na to nitko nagovorio, tako je sam htio.

-Valjda kada se roditelji time bave onda i tebe k tome vuče. Nadam se da ćemo se i dalje baviti time i da će i država shvatiti da je mljekarstvo važna grana – kaže Marko.

Povećavati ipak neće. Za to nemaju ni dovoljno radne snage, a ni zemlje. Obrađuju 34 hektara vlastite i 18 u zakupu od susjeda.

-Državne zemlje nemamo ništa, sva je zauzeta. Ove godine je bio natječaj, prijavili smo se, a hoćemo li ju dobiti ili ne, to još uvijek ne znamo – kaže Đurđica Trgovac.

Sigurno je samo da odustajanje za njih nije opcija. Njihov dugogodišnji trud je i prepoznat. Upravo je OPG Trgovac ovih dana osvojio nagradu Zlata vrijedan Večernjeg lista i Ministarstva poljoprivrede, nagradu za najbolji hrvatski OPG.

-Lijepo to zvuči, lijepo je kada dođete na pozornicu i svi vam plješću. Ugodno se osjećate – ne krije ponos Josip, a zašto bi i krio jer lijepo je kada netko primijeti ono što radite i pokaže da to cijeni, posebice u mljekarstvu.

Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!