Garešnica za STEM i folklorne aktivnosti dobila 30 tisuća eura
GAREŠNICA – Josip Bilandžija, gradonačelnik grada Garešnice potpisao je ugovor s Ministarstvom demografije i useljeništva ugovor kojim će se sufinancirati provedba edukativnih, kulturnih i sportskih aktivnosti djece predškolske dobi i djece od I. do IV. razreda osnovne škole. Garešnica će s 30 000 odobrenih eura sufinancirati matematčke i stem aktivnosti te folklorne aktivnosti.
Cilj im je kroz projekt financijski rasteretiti obitelji s predškolskom i osnovnoškolskom djecom te potaknuti jednako uključivanje djece u aktivnosti koje doprinose razvoju i obrazovanju.
– Naime, došli smo do saznanja da velik broj roditelja vozi djecu na dodatne aktivnosti u susjedne gradove Bjelovar i Kutinu i za te aktivnosti mjesečno izdvajaju i više od 40 eura. Iz tog razloga smo došli na ideju da nešto takvo osiguramo i u našem gradu, a roditeljima omogućimo osim dostupnosti i kvalitetne besplatne aktivnosti – poručuju iz Grada.
Od rujna će tako u Garešnici biti dostupne besplatne radionice za predškolarce Numicon te za djecu od 1. do 4. razreda osnovnih škola Superznalac. S jeseni kreću i folklorne aktivnosti, odnosno Fitness folklor.
Upoznavanje s brojevima kroz igru za najmlađe
Numicon je namijenjen djeci uzrasta od 4 do 6 godina koja žele na jednostavan i zabavan način upoznati brojeve, a taj pristup kombinira dodir, sliku i igru u procesu učenja i razumijevanja matematičkih pojmova. Ova jednostavna i zabavna metoda omogućuje djeci lakše shvaćanje pojma broja i osnovnih računskih operacija. Svestranost metode omogućuje timski rad i rad s djecom različitog znanja, a kompaktni elementi čine ih lako pristupačnima za djecu.
– Svako dijete ima veliki potencijal, a mi smo ovdje kako bismo ga usmjerili i pomogli mu da to shvati. To je upravo ono što odgovoran roditelj želi pružiti svome djetetu – poručuju dodajući da Numicon najmlađe potiče na učenje kroz igru.
Program je odobren od Agencije za odgoj i obrazovanje. Učitelji i odgojitelji – voditelji programa uspješno su položili Numicon Professional Development na Sveučilištu Oxford.
Mentalna aritmetika za brže i lakše računanje osnovnoškolaca
SUPERZNALAC – mentalna aritmetika, namijenjen djeci osnovnoškolskog uzrasta. Mentalna aritmetika nastala je iz tradicionalne istočnjačke discipline, a danas je popularan i moderan edukacijski program, sve više prisutan i u zapadnom dijelu svijeta.
– Temelji se na upotrebi drevne računaljke abakus, čijom se vizualizacijom i simulacijom pokreta postiže izvanredno brzo računanje i razvoj kognitivnih vještina i sposobnosti djece već od malih nogu. Program se temelji na TBDP pristupu (Total Brain Development Program) i VAK metodi (Vizualno Auditivno Kinestetičko). Ciljevi su programa poticanje i razvijanje intelektualnih vještina i kognitivnih sposobnosti polaznika, počevši od ranog perioda života uz savladavanje rada na abakusu te savladavanje vještine mentalne aritmetike – računanja bez papira i olovke te bilo kojih drugih pomagala – stoji u opisu ove vještine.
Kognitivni razvoj postiže se na zabavan i razigran način, radom koji se temelji na tri ključna aspekta: računanje abakusom, mentalna aritmetika i didaktičke igre. Upotrebom abakusa aktiviraju se obje moždane hemisfere, čime se postiže maksimalan intelektualni potencijal. Nakon savladavanja rada na abakusu, učenici su u stanju obavljati komplicirane računske operacije bez ikakvih pomagala, isključivo misaonim putem.
Program je metodološki, znanstveno i pedagoški, pažljivo osmišljen i strukturiran, tako da maksimalno potiče razvoj djeteta u periodu najintenzivnijeg razvoja mozga koji je najvažniji temelj za kasnija postignuća u životu.
Folklorni fitness kao ideja očuvanja tradicije
Folklorna tradicijska umjetnost sadrži oblike književnosti, glazbe, plesova, dramskog izraza, te likovnog stvaralaštva. U predškolskoj dobi dijete je sposobno primati i reproducirati vanjske utjecaje govorom, pokretom i pjesmom oponašajući svoju okolinu. Dijete počinje upoznavati kulturu svog naroda promatrajući i aktivno sudjelujući u nacionalnoj predaji svoje baštine.
– Cilj Posebnog programa folklora je doprinijeti svestranom razvoju djeteta te razviti u djetetovoj najranijoj dobi osjećaj poštovanja i pripadnosti prema hrvatskoj tradicijskoj kulturi, ukazati na vrijednost folklornog nasljeđa i potaknuti ga od malih nogu na očuvanje tog bogatog kulturnog nasljeđa – poručuju iz grada Garešnice.
Također, važno je poticati djecu na korištenje pokreta, govora tijela i estetskog izražavanja. Potrebu djece za kretanjem zadovoljavamo plesom, glumom i igrom. Tako se razvija cjelokupna motorika djece, koordinaciju pokreta, psihomotorne sposobnosti i složene senzorne vještine. Aktivnosti će održavati u maloj sali Hrvatskog doma, a izvodit će ih stručnjaci iz svakog područja i najmlađim Garešničanima omogućiti prilike koje imaju djeca iz većih urbanih sredina, poručuju iz Grada.
FOTO: Josip Bilandžija gradonačelnik Garešnice