[FOTO] Obilježen Međunarodni tjedan dojenja: U Boho parku se okupile brojne majke i djeca, pogledajte kako je bilo
Divna atmosfera zavladala je danas bjelovarskim Boho parkom, a kako i ne bi kada su se ondje okupile majke i njihovi mališani. Povod je obilježavanje Međunarodnog tjedna dojenje koje su i ove godine organizirali Udruga „Za zdravo i sretno djetinjstvo“ i Koordinacijski odbor projekta „Bjelovarsko-bilogorska županija prijatelj dojenja“. Ovogodišnji Međunarodni tjedan dojenja obilježava se pod sloganom “Premostimo razlike: Podrška dojenju za sve”. Kako su danas naglasile bjelovarske mame, upravo je ta podrška karika koja je neophodna na putu do uspješnog dojenja.
Mame biraju dojenje
– U dojenju mi puno pomažu podrška supruga, obitelji, ali i okoline. To mi je jako važno jer dojenje je s jedne strane najjednostavniji način hranjenja malene djece, a s druge strane i najzdraviji način. Gdje god sam dojila – na moru, van Bjelovara, u Bjelovaru, u otvorenim ili zatvorenim prostorima nije bilo nikakvih problema. Zbog toga sam vrlo sretna – kazala je mama Diana Petak Girtšal.
Dojenje je izuzetno važno i u životu mame Margarite Kukić.
– Imam dvije bebice, Josipa i Franku, između kojih je godina dana razlike. Stariju kći sam prestala dojiti na preporuku liječnika zbog terapije koju sam uzimala, no sina dojim, a on je zadovoljan. Dojenje je divno, no moram priznati da na samom početku s prvim djetetom nije bilo lako, s drugim djetetom sam već znala što me čeka pa je bilo lakše posebice uz pomoć patronažne sestre i obitelji. Ima teških trenutaka, no nema posustajanja jer dojenje je za naše mališane vrlo važno – naglasila je mama Kukić.
Važnost podrške
Da su današnje majke zaista spoznale koliko je dojenje važno pokazuju same brojke. Naime, kako je istaknula pedijatrica Marija Čatipović koja se promocijom dojenja bavi gotovo tri desetljeća, danas možemo biti zadovoljni postotkom majki koje doje svoje mališane.
– Kada smo mi počeli raditi na promociji dojenje, a to je bilo prije 28 godina, majke su zaista malo dojile. Do navršenog prvog mjeseca dojilo je njih 60 posto, a danas djecu te dobi isključivo doji 90 posto majki. Tada je do djetetova tri mjeseca dojilo 40 posto majki, danas 70 posto. Također, do šestog mjeseca djetetova života isključivo doji 50 posto majki. To su odlični rezultati. No osim zbog samih brojki, ja sam sretna zbog samog okruženja. Mislim da se na području naše županije više nijednoj majci ne bi moglo dogoditi da ju netko pita zašto doji u parku ili restoranu. Nažalost, toga je ranije bilo. Podrška je neizmjerno važna. Majke su sa svojim djecom često vani, a majke koje doje sa sobom ne nose ni bočice ni termosice pa onda trebaju podojiti svoju djecu. Ako majka zna da se nalazi u okruženju koje podržava dojenje, sigurno će joj biti ugodno. Nemojmo zaboraviti da je jedno od temeljnih ljudskih prava da ne trpi glad pa zašto bi onda naša malena djeca bila gladna – naglasila je doktorica Čatipović dodavši kako UNICEF i Svjetska zdravstvena organizacija preporučuju dojenje do druge godine djetetova života pa i dulje ako majka i dijete tako odluče.
Podršku ovoj manifestaciji danas je dao i bjelovarsko-bilogorski župan Marko Marušić naglasivši kako je važno rušiti stereotipe budući da je posve normalno da majke doje svoju djecu.
– Naša županija podržava ovakva događanja. Doktorica Čatipović već dugi niz godina promovira dojenje na čemu joj čestitam. To je jako važno jer majčino mlijeko je najzdraviji i najprirodniji način hranjenja malene djece. Upravo je zato važno rušiti stereotipe jer posve je normalno da majka doji svoje dijete – zaključio je župan Marušić.
Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.