Svako četvrto kontrolirano bolovanje u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji je – lažno!

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Otvorila bolovanje pa uživala u predstavi, otvorio bolovanje pa radio u fušu ili pak otvorio bolovanje pa otišao na putovanje… primjera je bezbroj jer je, izgleda, posve uobičajena praksa otvoriti „lažno bolovanje”. Potvrđuju to i podaci Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje koji kažu kako 2022. godine na području Bjelovarsko-bilogorske županije gotovo za svako četvrto bolovanje nije bilo valjanog razloga.

Kontrolori zaključili svako četvrto bolovanje

– U 2022. godini odrađeno je 298 kontrola privremenih nesposobnosti za rad, od toga 154 redovne kontrole i 144 kontrole po zahtjevima poslodavaca – 37 zahtjeva za kontrolom bilo iz javnih i državnih ustanova, a 107 iz privatnog sektora. U 154 redovne kontrole pregledano je 1106 osiguranika od kojih je zaključeno 312 privremenih nesposobnosti za rad, a u 144 kontrole privremenih nesposobnosti za rad po zahtjevima poslodavaca od 144 osiguranika zaključeno je 11 privremenih nesposobnosti za rad – otkrivaju iz Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje.

Dva su načina na koje kontrolori Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje izlaze na teren kako bi utvrdili postoji li valjani razlog iz kojeg je konkretno bolovanje otvoreno. S jedne strane su redovne kontrole, a s druge strane su kontrole na zahtjev poslodavca.

Kako izgleda procedura?

Kada je riječ o ovim potonjima, iz HZZO-a pojašnjavaju kako ih poslodavci mogu zatražiti na temelju članka 46. stavka 9. zakona o obveznom zdravstvenog osiguranju. Upravo je tim stavkom propisano da u posebno opravdanim slučajevima, kada ima saznanja ili opravdanu sumnju na zlouporabu privremene nesposobnosti osiguranika, poslodavac može za vrijeme trajanja potonje zahtijevati od HZZO-a kontrolu opravdanosti privremene nesposobnosti osiguranika. U svom zahtjevu poslodavac treba obrazložiti svoj zahtjev te iznijeti saznanja ili opravdanu sumnju na zlouporabu privremene nesposobnosti osiguranika i o tome po mogućnosti priloži dokaz.

– Kod kontrola privremenih nesposobnosti za rad po zahtjevima poslodavaca, odlazi se u kontrolu u ordinaciju u koju je pozvan osiguranik na pregled te se utvrđuju i navodi poslodavca ako se sumnja na zlouporabu privremene nesposobnosti za rad – pojašnjavaju iz HZZO-a dodajući i kako izgleda procedura kod redovnih kontrola.

– Redovne kontrole privremenih nesposobnosti za rad provode se svaki tjedan u prostorijama izabranog doktora i u kontrolu se pozivanju osiguranici kako bi se obavio pregled osiguranika – zaključuju iz HZZO-a dodajući kako u  2022. godini nije bila izrečena nijedna ugovorna mjera prema ugovorenim partnerima u kontrolama privremenih nesposobnosti za rad.

 

Ovaj tekst je sufinanciran od strane Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!